top of page
  • Writer's pictureMurat Gezer

Arazide Elektrik Tüketimi ve Üretimi

Bize en sık sorulan sorulardan biri: Kamplarda elektrik ihtiyacını nereden sağlıyorsunuz?


Tahmin edeceğiniz gibi batarya, laptop, buzdolabı gibi onlarca elektronik aletimiz bolca elektriğe ihtiyaç duyuyor. Özellikle uzun süreli kamplarda ne kadar yedek pilimiz olsa da uzun kamuflajlar bunları tüketmeye yetiyor. Kampta sağlıklı beslenmek, yiyeceklerimizi taze tutmak için de küçük bir buzdolabına ihtiyaç duyuyoruz. Arazide geçirdiğimiz 8 aylık süreç içerisinde farklı yöntemler denedik ve sonunda bizim için en sağlıklı elektrik kaynağını bulduk.İlk başlarda 12 volt/220 volt invertör ile araç çakmak çıkışından pillerimizi şarj ediyorduk. Ancak araç çalışmadığı zaman aküyü korumak için gücü kısa sürede kesiyordu. Daha sonra invertörü direkt aküye bağlamayı denedik. Bu sistem güzel çalışıyordu ancak aracı uzun süre çalıştırmadığımızda aküyü bitirebilirdi. Özellikle sıcak yaz kamplarında buzdolabını tüm gün çalıştırmamız gerekiyor. Bu da aracı belirli aralıklarla çalıştırmamızı gerektiriyordu.


Daha sürdürülebilir bir elektrik kaynağı için taşınabilir güç kaynağı temin etmeye karar verdik. Meşe Elektronik ile iletişime geçtik, onlar da bize için 500 watt ve 1000 watt depolama kapasiteli 2 ürün önerdi. Bu taşınabilir güç kaynaklarını kamp öncesi evde şarj ettiğimizde 2-3 gün elektrik ihtiyacımızı karşılıyor. Daha uzun kamplarda ise güneş paneli ile destekleyerek bu süreyi uzatıyoruz. Aynı zamanda eğer bir araç uzun süre çalışacaksa, günü yola seyir halinde geçirecekse taşınabilir aküyü araç çakmak çıkışından da şarj edebiliyoruz. Güçlü bir güneş paneli kullanırsanız başka bir desteğe gerek duymadan sistemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ürünlerin Teknik Özellikleri:


MEŞE 500

500 Wh pil kapasitesine ve 300 Watt maksimum çıkış gücüne sahip. Araç tipi buzdolabı için yeterli oluyor ancak ev tipi buz dolaplarının başlangıçtaki (ilk çalışma / soğutma) yüksek watt ihtiyacını karşılayamıyor. Güç kaynağı üzerinde 2 adet 220V/300Watt ev tipi, 4 adet 5V/3A USB, 1 adet 45W USB-C, 1 adet 10 Watt kablosuz şarj, 2 adet 12V/3A DC ve 1 adet 12V/10A araç tipi çakmak çıkışı mevcut. LED bilgilendirme ekranı ile anlık güç tüketimini, akü kapasitesini ve şarj gücünü görebiliyorsunuz. Şık tasarımı, küçük ve hafif yapısı sayesinde her kampta kullanmasak dahi sürekli yanımızda bulundurduğumuz bir ürün haline geldi.SUNGZU 1000

1000Wh pil kapasitesine ve 1000 Watt maksimim çıkış gücüne sahip. Ekip olarak Meşe 500 tasarımını daha çok beğensek de Sungzu 1000 de kapasitesine göre oldukça küçük ve kompakt bir tasarıma sahip. Ekipmanımızın maksimum ihtiyacının 200 wattın üzerine pek çıkmadığını düşünürsek ihtiyacımızı fazlasıyla karşılıyor. 2 adet 220V/1000Watt, 2 adet 12V/10A ve 4 adet 5V/1A USB çıkışa sahip. 1000 Wattlık çıkış gücü ile elektrik olmayan çalışma alanlarında pek çok ihtiyaç için kullanılabilir. Ulaşımın zor olduğu yerlerde jeneratörün yerini dahi alabilir.

Son 3 aydır elektrik ihtiyacımızı bu güç kaynakları ile sağlıyoruz. Ortalama 40-50 watt güç sağladığımız katlanabilir güneş paneli ile birlikte 1 haftayı bulan kamplarımızda ihtiyacımızı rahatlıkla karşılıyor. USB çıkışları sayesinde çoğu zaman 220v çıkışları kullanmamıza bile gerek olmuyor. Güneş paneli desteği ile bu iki ürünün proje süresince şebeke elektriğine gerek kalmadan tüm elektrik ihtiyacımızı sürdürülebilir şekilde karşılayacağını düşünüyorum.40 views0 comments

Recent Posts

See All

Yorumlar


bottom of page