top of page
  • Writer's pictureMurat Gezer

Çekim rotaları nasıl belirleniyor?

Updated: Sep 29, 2021

En az 2 yıl sürecek olan çekim programımızda şimdiden onlarca ilde keşif yaptık, yüzlerce konumda çekim yaptık. Özellikle keşif yaptığımız bölgelerde potansiyel çekim konumlarını tekrar bulabilmemiz çok kritik.


Çekim yapacağımız bölgeye gitmeden önce Google Earth, HGM Küre gibi uygulamalardan ön hazırlık yapıp gerektiğinde çizdiğimiz rotaları ve konumları .kmz ya da .kml formatında mobil cihazlarımıza aktarıyoruz.


Soldan sağa; Google Earth, HGM Küre, Maps.me ekran görüntüleri

HGM Küre, Harita Genel Müdürlüğü'nün uçakla çekiken ortofoto görüntülerinden oluşturduğu bir Türkiye haritası uygulaması. Arayüzü Google Earth kadar gelişmiş olmasa da içeriğinde daha yakından çekilmiş fotoğraflar olduğu için çözünürlüğü çok yüksek. Ayrıca bazı bölgelerde Google Earth'e göre daha güncel görüntülere ulaşmak mümkün. Google Earth 1 metre gibi bir mekansal çözünürlüğe sahipken mobil uygulamada çözünürlük çok daha düşük. HGM Küre'de ise mekansal çözünürlük 30 cm gibi bir ortalamaya sahip.


Mobil cihazlarımıza aktardığımız rota dosyalarına dönecek olursak, bunları hem iOS hem Android cihazlarda kullanabildiğimiz Maps.me uygulamasına aktarıyoruz. Arazi sırasında da rotayı uygulama üzerinden takip ederken yeni konumlar ekleyip konumlar üzerine notlar ekleyebiliyoruz.


Bu kayıtlar sayesinde aylar önce çekim yaptığımız konumu unutsak dahi vakit kaybetmeden tekrar bulabiliyoruz. Ya da keşif sırasında orada bulunmayan arkadaşlarımıza ilettiğimizde bölgeye çok daha hızlı uyum sağlayabiliyorlar.


Çekim bölgelerimiz genellikle şehirden uzak bölgeler olduğu için telefon çekmediği durumlarda da Maps.me'nin çevrim dışı özelliği hayat kurtarıyor. Aynı şekilde uydu görüntülerine de detay kaybı olmadan çevrim dışı erişim sağlayan bir uygulama olsaydı çok daha işlevsel olabilirdi.

53 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page