top of page
  • Writer's pictureMarine Blue Admin

Geniş Açı mı Tele Lens mi?

Ekip arkadaşlarımıza sorduk. Tercihiniz geniş açı mı yoksa dar açı mı? İşte cevaplar...Merve Açıkgöz: Tele lenslerin sunduğu imkânlar ve kullanım çeşitlilikleri her zaman beni daha çok etkiler. Tele lens aracılığıyla sağlayabildiğimiz sığ alan derinliği ile ön plana çıkarmak istediğimiz nesneleri arka plandan ayırarak çarpıcı bir görüntü elde edebiliriz. Sığ alan derinliği görüntüde illüzyonlar yaratmak ve ışık detaylarını ortaya çıkarmak için muhteşem bir aracıdır. O yüzden ben sanırım tele lens ile dar açılar kaydetmeyi daha çok seviyorum.


Ali Şenel: Ben tele objektif seviyorum. Konuyu çok daha detaylı ve yakından görmemizi sağlıyor. Özellikle yaban hayatı çekimlerinde uzaktan onları rahatsız etmeden, onların en doğal hallerini kayıt altına almak mümkün oluyor. Hatta ben yakındayken dahi tele objektif kullanmayı seviyorum. Çok daha fazla detay için. Normalde göremediğimiz renk ve detaylar ortaya çıkıyor. Tele objektiflerin perspektif sıkıştırma etkisini de çok seviyorum. Böylece fondaki konuyu dağıtan bir sürü etken silinip gidiyor. Sadece obje ve estetik tonlarda güzel bir fon kalıyor. Sade ve çarpıcı çekimler için harika bir etki. Bu arada orta tele objektifler ile de çok iyi manzara fotoğrafları çekilebildiğini de eklemeliyim. Bunun etkisini ve görselliğini de yine çok seviyorum.Burak Gezer: Tele benim favorim. Çektiğim konunun daha içinde hissettiriyor beni.


Murat Gezer: Geniş açıya daha yakınım. Çektiğim objeye yakın olmayı seviyorum. Hızlıca pozisyon değiştirmek farkı açılardan görebilmemi de sağlıyor. Ancak tele bir lensle bu kadar mobil olmak çok daha zor, daha ağır ve hantal bir düzen kurmak gerekiyor tele için.


Burak Doğansoysal: Her ikisini de eşit seviyorum aslında, belgeselin bütünü için ikisini de bolca kullanmak gerekiyor. Ama benim tercihim geniş açı. Teleyle bile çeksem geniş kadrajları çok seviyorum. Çektiğimiz objeyi içinde yaşadığı ortamla, habitatla göstermek çok daha anlamlı. Teleyle yakaladığımız görüntüler çok etkileyici, kabul. Ama hikayeyi anlattığımız, izleyiciyi belgeselin içine aldığımız görüntüler de geniş açıyla çekilenler. Hava görüntülerinin bu kadar etkileyici olmasının sebeplerinden bir tanesi de genelde çok geniş açıyla çekilmeleri.
129 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page